Gesprek in gemeenten en classicale vergaderingen
In het voorjaar van 2007 heeft de synode van de Protestantse Kerk in Nederland besloten dat er een nieuw liedboek wordt samengesteld. Deze opdracht is aan de Interkerkelijke Stichting voor het Kerklied gegeven. De synode besloot ook om de regionale kerkvergaderingen (de classes) te verzoeken om te reageren op de gepresenteerde opzet. De kerkenraad van een plaatselijke gemeente is met twee personen in een classis vertegenwoordigd.
Aan de classes is in oktober 2007 het verzoek gericht om dit onderwerp te agenderen tussen 1 maart en 1 oktober 2008. Het is de bedoeling dat het gesprek in de classis in de plaatselijke gemeente wordt voorbereid, zodat de classisafgevaardigden de resultaten daarvan kunnen gebruiken.
De kerkenraden van de plaatselijke gemeenten zijn daarom toen ook hiervan op de hoogte gesteld. In de tweede week van februari ontvingen zij een informatiepakket ter voorbereiding op het gesprek in de classis:
a. een inventarisatielijst waarop aangegeven kan worden welke liedbundels in de liturgische praktijk van de gemeente worden gebruikt en met welke frequentie;
b. de tekst van het artikel Op weg naar een nieuw liedboek; ook gepubliceerd in het tijdschrift Eredienstvaardig van december 2007;
c. twee exemplaren van een bundeltje met voorbeeldliederen;
d. twee exemplaren van een CD waarop deze liederen zijn te horen;
e. een handreiking voor het gesprek in de plaatselijke gemeente over dit onderwerp.
Het is van groot belang dat de kerkmusicus aan die voorbereiding deelneemt. Dat kan een bijeenkomst in kleine kring zijn met de predikant(en), de kerkmusicus/-musici, een vertegenwoordiging van de taak- of werkgroep eredienst/liturgie; een vertegenwoordiging van de cantorij; kerkenraadsleden en eventueel andere belangstellenden. Men kan ook een gemeentebijeenkomst organiseren. Van belang is dat in beide vormen niet alleen gesproken wordt, maar ook veel gezongen uit het toegestuurde liedbundeltje. De kerkmusicus heeft hierbij ook een belangrijke rol.
Als het goed is, is de kerkmusicus hiervan door de kerkenraad (de scriba) op de hoogte gesteld. Heeft men hiervan nog niets gehoord, dan is het raadzaam om navraag te doen bij de kerkenraad. Voor meer informatie kan men terecht op deze website of op de site van het Bureau Kerkmuziek van de Protestantse Kerk in Nederland: www.pkn.nl/kerkmuziek.
